Wdzięczność jest pamięcią serca.
Jean Massieu
Wdzięczność, sposób na szczęście
Skupianie się na „negatywach” i przeżywanie ich, koncentracja na tym, czego nam brakuje, czego nie mamy i nie możemy dostać oraz podejście, że „wszystko mi się przecież należy” lub „nic mi się nie należy, bo nie zasługuję na to” prowadzi do frustracji, narzekania i braku poczucia szczęścia…pogłębia jeszcze bardziej braki oraz to co właśnie „złego” się dzieje u nas.
Dlaczego tak się dzieje?
Wyobraź sobie, że Wszechświat (Stwórca) Ci daje różne prezenty (raz większe, raz mniejsze) i NIGDY nie słyszy słów dziękuję, słów uznania. To tak jakbyś Ty przyszedł do kogoś na urodziny lub tak bez niczego, bezinteresownie komuś dał prezent, a ktoś to bierze i się odwraca na pięcie nic nie mówiąc, zero reakcji czy uśmiechu… jest Ci przykro, czujesz się zniesmaczony i nie chcesz dawać już więcej, żeby nie robić z siebie głupka.
I tak się czuje właśnie Bóg.
Gdy mu absolutnie za nic nie dziękujesz to on przestaje Ci dawać.
Natomiast koncentracja na tym, co mamy i co możemy zrobić, docenienie swojego życia prowadzi do zadowolenia, poczucia sprawczości, dawania uznania sobie i innym… do poczucia pełni szczęścia♥️
Wyrażanie wdzięczności, docenianie tego co mamy, daje jeszcze więcej do niej powodów, bo budzi w Tobie miłość do wszystkiego, miłość do Stwórcy. Wyrażając swoją wdzięczność pokazujesz dobre wychowanie, swoją dojrzałość i czystość swojego serca. W zamian Wszechświat Ci daje więcej, częściej i jeszcze większe prezenty.
Wiecie, że osoby które podziwiamy, które do czegoś dochodzą w życiu (w kwestii kariery, prestiżu czy czystej radości z życia) często używają mocy wdzięczności?
Znasz różnicę pomiędzy słowem „dziękuję” a „jestem wdzięczny”?
Słowami „dziękuję” można szybko i bez namysłu grzecznościowo podziękować za to, że ktoś był dla Ciebie miły (w sklepie, restauracji, dał Ci komplement czy prezent lub zrobił Ci przysługę).
Słowa „jestem wdzięczny za…” mają o wiele silniejszy wydźwięk. To wyrażenie radości i mocy podziękowań, wynikające z głębokiego przekonania i poruszenia serca, że coś cennego otrzymaliśmy. Jednoczesne cieszenie się, że coś dajemy, bo okazywanie wdzięczności jest podarunkiem dla osoby, której to wyraziliśmy.
Rzadko to słowo słyszymy od ludzi i rzadko o tym mówimy. Z tego też może wynikać jego moc.
Dlaczego wdzięczność ma taką wielką moc?
- Ponieważ jesteś wdzięczny czemuś większemu: Bogu/ Wyższej Inteligencji/ Wszechświatowi/ w cokolwiek wierzysz
- zaspokajasz swoje szczęście (wg. badań z nawykiem wdzięczności możesz je podnieść aż o 25%! )
- doceniasz to co masz, a nie skupiasz się na tym czego nie masz
- przestajesz warunkować szczęście od czynników zewnętrznych np.”będę szczęśliwy, gdy dostanę awans”
- dbasz o swoje zdrowie psychiczne (m.in. brak depresji, łatwiej wybaczasz, mniej negatywnych myśli)
- więcej czasu spędzasz aktywnie fizycznie (+1,5 h tygodniowo)
- jesteś zdrowszy (wg.badań wzmacnia system odpornościowy)
- jesteś bardziej chętny do pomocy i wsparcia osobom w potrzebie
- więcej sypiasz i masz lepszą jego jakość
- nabierasz nawyku pozytywnego myślenia
- łączysz się z ludźmi przekazując pęd miłości i poszerzasz dobro
- zmieniając siebie na lepsze zmieniasz też świat wokół
- dostajesz więcej tego za co jesteś wdzięczny.
Przykłady za co być wdzięcznym
Za większe wartości: za rodzinę, za szczęście, za dach nad głową (bezpieczeństwo), za pracę (bezpieczeństwo finansowe), dostęp do wody, zdrowie, możliwości rozwoju, miłość, dzieci, psa, piękny świat, fajnie spędzony czas (wydarzenia), za każdy przeżyty dzień i każdy oddech, że masz dwie ręce (albo nogi), po prostu za to, że jesteś, ponieważ życie to największy i bezcenny dar♥️
Jak praktykować wdzięczność?
Codziennie znajdź chwilę czasu dla siebie (np. pod prysznicem lub pod koniec dnia leżąc już w łóżku) na powiedzenie sobie zdania:
„Jestem wdzięczny/a za…”
wymieniając to co Cię dziś miłego spotkało (na początek umów się z sobą chociażby na 3 rzeczy), za co jesteś szczerze wdzięczny, myśląc kto lub co przyniosło Ci radość♥️
Gdy czujesz lekkość w sobie o czymś myśląc, jesteś na pewno wdzięczny.
Co gdy nie masz powodów do wdzięczności?
Gdy trudno Ci wymyślić lub za bardzo wyszukujesz górnolotne aspekty, które się nie zdarzyły i uważasz, że nie widzisz powodów do bycia wdzięcznym to znak, że czas nad sobą popracować więcej… NAUCZYĆ się tego.
Rób sobie wyzwania/challange tygodniowe i np.w danym tygodniu bądź wdzięczny za jedzenie, innego za otaczających Cię ludzi, jeszcze innego za rzeczy lub dane części ciała . W każdym przypadku pomagaj sobie przemyśleniami jakie one funkcje spełniają i co Ci się w nich podoba?
Możesz też prowadzić dziennik wdzięczności, pisać listy lub zapisywać w kalendarzu za co byłeś wdzięczny danego dnia, jeśli pasuje Ci taka pisemna forma albo podejść kreatywniej do tematu i zrobić kolaż. To już Twoja dowolność jak to będziesz okazywać, ważne by to robić codziennie!
Bycie wdzięcznym to stan wyższych wibracji, które nam w tym pędzącym świecie, umykają…
a które są ważne do bycia szczęśliwym.
To łączenie się z Bogiem /czymś większym.
Szczere cieszenie się z tego co się ma.
Wdzięczność
uspokaja nasz umysł, daje poczucie szczęścia
oraz więcej powodów do jej wyrażania♥️
Daj znać za co dziś jesteś wdzięczny, by rozpocząć budowanie nowego, wspaniałego nawyku okazywania wdzięczności!
Ja jestem wdzięczna za Ciebie, że jesteś.
Ubuntu,
K.
_______
Źródło:

„Fenomen poranka” Hal Elrod
Counting Blessings Versus Burdens: An Experimental Investigation of Gratitude and Subjective Well-Being in Daily Life. Robert A. Emmons (University of California), Michael E. McCullough (University of Miami), 2003.
Comments
Trackbacks & Pingbacks
[…] potrafisz jej docenić to świat nie będzie Ci dawał powodów do radości…Tłumaczyłam to we wpisie o wdzięczności. Tobie byłoby miło gdybyś dawał i nigdy nie usłyszał za to słów „dziękuję”? […]